Siirry sisältöön

Vuorentaan krematoriota huolletaan kesällä – tuhkauksissa viivettä

Vuorentaan krematoriolla tehdään kesällä huolto- ja korjaustöitä, joka vuoksi krematoriolla ei voida tuhkata vainajia 15.6–9.8 välisenä aikana.

Vuorentaan krematorio

Vuorentaan krematoriolla tehdään kesällä huolto- ja korjaustöitä, joka vuoksi krematoriolla ei voida tuhkata vainajia 15.6–9.8 välisenä aikana.

Krematoriolla vaihdetaan lämmönvaihdin sekä muurataan uunin sisäosat sekä kunnostetaan savukaasujärjestelmää.

Vainajien siunaaminen ja arkkuhautaaminen toimivat normaaliin tapaan huoltokatkon aikana. Myös tuhkausvaraukset hämeenlinnalaisille vainajille tehdään normaalisti siunausvarauksen yhteydessä palvelutoimistossa.

Huoltokatkon aikana tuhkattavat vainajat kuljetetaan muihin krematorioihin tuhkattavaksi. Omaisten tulee varautua tuhkaamisessa noin neljän viikon viiveeseen, ennen kuin uurna päästään hautamaan tai tuhka sirottelemaan.

Huoltokatkon aikana tuhkaus järjestetään vain hämeenlinnalaisille vainajille, eikä omaisille koidu tästä lisäkustannuksia.  

Lisätiedot

Piia Suonpää, hautaustoimen päällikkö

piia.suonpaa@evl.fi, 040 804 9440